Luna Harley

Luna Harley udkommer november 2021 med YA-romanen Bare Alice på Forlaget Klippe. Hun er 32 år, er gift med Julie og har to katte; Ozzy og Noir. Hun skriver pt på fuld tid, imens hun venter på fleksjobafklaring. Hun elsker desuden tatoveringer, hulestemning, musik, regnvejr, dans/yoga, pizza og lyserød og ser sig selv som en blanding af Chandler Bing, Harley Quinn, Nick Miller… og Jigglypuff.

Hun debuterede med YA-bogen Claire og julemiraklet i 2018 på Forlaget Solvind og brugte derefter to år på at dygtiggøre sig. Blandt andet gennem skrivegrupper og et skrivekursus over sommeren ledet af forfatter Sofie Riis Endahl. Novellen Tre enhjørninger og en fuckfinger er Lunas anden udgivelse i novellesamlingen Over sommeren, der blev udgivet på Books on Demand i forbindelse med skrivekurset i 2019.

Luna har skrevet, siden hun var 10 år gammel og fik sin allerførste dagbog i julegave. Hun har altid haft brug for at skrive sine tanker og oplevelser ned for at tømme hovedet. Først da Luna begyndte på efterskole, fik hun øjnene op for digte. Det blev begyndelsen på at gøre følelser og tanker til en kunstform. Sange og sangtekster fulgte med, da hun lærte at spille på guitar samme år. 

Luna skrev sin første roman som 22 årig. En virkelig dårlig vampyrhistorie på alt for mange sider, stærkt inspireret af Twilight og Vampire Diaries. Siden da har hun skrevet omkring 7-8 romaner og et par noveller. Det er selvfølgelig ikke alle romanerne, der blev gode, men det var fantastisk træning i skrivekunst, kreativitet, plotopbygning og skriveteknik.

På trods af at Luna har været igennem et sygdomsforløb fra hun var 14 år gammel, der inkluderede depressive perioder, selvskade, medicin, vægtøgning, angst og alkoholmisbrug, er det sjældent det, hun skriver om. Ofte kommer noget af det alligevel ind med en biperson, selvom det ikke var tiltænkt.

For Luna var skrivningen i lang tid en virkelighedsflugt. En verden hvor angsten ikke fandtes. Hun har det godt i dag og har været ædru i over to år. Til gengæld fletter hun altid LGBTQ+ ind, da hun selv er gift med en kvinde. Sarkastisk bitterhed, humor og grundigt karakterarbejde er det vigtigste i Lunas romaner.

Om Bare Alice: 

Alice er ikke Alice. Olivia er ikke Olivia. De er én. Alice og Olivia.
Men Olivias interesse for drenge tiltager i gymnasiet, og Alice spiller med. Selvom hun ikke føler noget som helst. 
Indtil den dag hun møder Tora. Og forelsker sig på stedet.
Hvis Alice fortæller det til Olivia, er de ikke længere Alice og Olivia. Ikke længere en sammensmeltet enhed. For at redde venskabet må hun gemme sin seksualitet væk samt følelserne for Tora. Eller lyve for Olivia.
Selvom hun prøver, kan hun ikke lægge låg på forelskelsen. Kan venskabet reddes? 
Og hvem er Alice, hvis hun ikke længere er Alice og Olivia?
Når hun bare er Alice?

Bare Alice handler om løsrivelse, kærlighed, og at alene ikke er lig med ensom.

Læs mere om Bare Alice her